Nauka języka polskiego jako obcego- jak rozumieć więcej?

Uczysz się języka polskiego i chcesz wiedzieć jak zrobić to szybciej i przyjemniej?
Mam dla Ciebie kilka rad i wskazówek! 🙂

Jak rozumieć więcej?

Słuchać, oglądać, obserwować! 

Rada numer 1:

Słuchaj radia. Nuda, co? Być może, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby nie skupiać się specjalnie na tej czynności jaką jest słuchanie radia, a po prostu, włączyć sobie radio gdzieś w tle. Jeździsz do pracy samochodem? Bosko! Włącz radio! Lubisz gotować? Wspaniale! Włącz radio! Sprzątasz dom w sobotni poranek? Brawo! Włącz sobie do tego radio! Ja szczególnie polecam radia informacyjne, takie jak np. Radio TOK FM, gdzie muzyki jak na lekarstwo, ale właśnie o to chodzi! Serwis informacyjny co 20 minut, w którym informacje się powtarzają? To idealne ćwiczenie z rozumienia ze słuchu! Tematy polityczne, kulturalne, sportowe, podróżnicze – na pewno znasz jakieś słownictwo. Nie obejrzysz się, a Twój zasób słów powiększy się o kilkadziesiąt nowych słówek w każdej z tych dziedzin. Wierz mi – to działa! Ważna tu będzie również intonacja, a także rozumienie globalne – nie musisz znać wszystkich słów, żeby wiedzieć, o czym jest mowa.

 

Rada numer 2:

Wspaniałym sposobem jest również słuchanie podcastów. Pandemia sprawiła, że podcasty wyrosły również w polskim internecie jak grzyby po deszczu. Naprawdę jest z czego wybierać. Interesujesz się finansami? Biznesem? Psychologią? Feminizmem, a może sportem? Lista jest długa.

Ja podrzucam swoje TOP 3 najczęściej słuchanych:

  • O zmierzchu Marty Niedźwieckiej
  • Nikt nas nie pytał, ale i tak się wypowiemy Agnieszki Szczepanek i Kasi Chrobok
  • Dział zagraniczny Macieja Okraszewskiego

Na podcastach musisz skupić się trochę bardziej niż na słuchaniu radia, jeśli chcesz coś z nich wynieść dla siebie, ale równie dobrze, można z nimi na uszach biegać, sprzątać i gotować.

 

Rada numer 3:

Followuj polskie konta na Instagramie. I tak spędzasz tam co najmniej kilka godzin tygodniowo, nie oszukujmy się 🙂 Znowu zastanów się, co Cię interesuje i takich kont szukaj. Skarbnicą języka polskiego są zwłaszcza instastories twórców internetowych. Nie zawsze będzie to super literacka wersja polszczyzny, ale na pewno będzie to polszczyzna codzienna, z przekleństwami, anglicyzmami i slangiem. Śledź polskie konta z memami – to wspaniały sposób do poznania potocznej wersji języka polskiego. Polecam moje ulubione konto z memami, czyli Make life harder.

 

Rada numer 4:

Oglądajcie polskie filmy, seriale i programy. Możecie zawsze włączyć napisy, to ułatwia sprawę. Jest ich coraz więcej na platformach streamingowych: Netlflix, HBO czy choćby rodzimy Player. Polecam zwłaszcza dla rosyjskojęzycznych serial Wataha, produkcji HBO czy program Kobieta na krańcu świata na Playerze. 

Oglądajcie też filmy na YT, tam zawsze można włączyć napisy. Polecam śledzić polskich twórców, takich jak Kasia Gandor, Fifty na pół, Uwaga! Naukowy bełkot czy Mówiąc inaczej – kanał dla chcących wiedzieć o języku polskim jeszcze więcej. 

 

Wykorzystujcie internet, media społecznościowe, róbcie to, co i tak robicie na co dzień, ale wplatając w to polskie akcenty. Polecam! To działa!

Nauka języka polskiego jako obcego- jak rozumieć więcej?
Przewiń do góry