Egzamin certyfikatowy z języka polskiego na poziomie B1 - co musisz wiedzieć?
Jak wygląda egzamin na B1?
Egzamin certyfikatowy z języka polskiego na poziomie B1 jest obecnie najczęściej wybieranym poziomem przez obcokrajowców mieszkających w Polsce.
Wszyscy, którzy próbowali kiedykolwiek zapisać się na egzamin na poziomie B1 wiedzą, że listy na egzamin we wszystkich ośrodkach w całej Polsce zapełniają się dosłownie w kilka minut!
Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że zdany egzamin otwiera kilkoro drzwi. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu, obcokrajowcy spoza UE mogą ubiegać się o m. in. o kartę rezydenta długoterminowego UE oraz o polskie obywatelstwo.
Jeśli uda Ci się trafić do tego grona szczęśliwców i zapiszesz się na egzamin, musisz wiedzieć jak wygląda struktura egzaminu, żeby trochę obniżyć poziom stresu, który tego dnia może być wyjątkowo wysoki 😉
Państwowe egzaminy certyfikatowe odbywają się 3 lub 4 razy w roku. Zwykle jest to sobota i niedziela (choć w 2022 roku sesja lutowa będzie się odbywała się w niedzielę i poniedziałek – jest to ukłon w stronę zdających, którzy ze względów religijnych nie mogliby wziąć udziału w sesji).
Egzamin składa się z części pisemnej i części ustnej.
Część pisemna odbywa się w sobotę i zaczyna się o godzinie 10:00 w całej Polsce. Wchodząc na egzamin z części pisemnej, musisz oddać komisji telefony i inne sprzęty mogące służyć do kontaktu. Możesz je odebrać przed modułem pisanie. Na salę można wnieść butelkę wody (a w pandemicznych czasach każdy zdający musi mieć na sobie jednorazową maseczkę).
Egzamin pisemny składa się z następujących części.
- rozumienie ze słuchu, które trwa 30 minut
- rozumienie tekstów pisanych, trwające 40 minut
- poprawność gramatyczna – 45 minut oraz
- najdłuższa część, czyli pisanie, trwająca 75 minut.
Pomiędzy poszczególnymi modułami są co najmniej dziesięciominutowe przerwy. A przed modułem pisanie zdający mają dłuższą przerwę, żeby złapać chwilę oddechu przed tą najbardziej przerażającą większość zdających częścią 🙂
Część ustna egzaminu odbywa się w sobotnie popołudnie lub w niedzielę.
Egzamin ustny trwa nie dłużej niż 15 minut. Masz również czas na przygotowanie się i wybranie jednego z zestawów egzaminacyjnych, który obejmuje 3 zadania: opis fotografii, monolog i dialog z egzaminatorem/egzaminatorką.
Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 50% punktów z każdej części egzaminu. Wyniki są znane około 2 miesiące po egzaminie, a certyfikaty są gotowe do odbioru lub wysłane do Ciebie po około 3 miesiącach od zdanego egzaminu.
Udział w egzaminie kosztuje 150 EUR, a opłata za wydanie certyfikatu wynosi 20 EUR.
Na oficjalnej stronie egzaminów znajdziecie szczegółowe informacje:
Chcesz wiedzieć więcej? O każdej części egzaminu przygotuję oddzielny wpis.
Masz pytania? Skontaktuj się ze mną TUTAJ